Aktualności

PODSUMOWANIE 2021 ROKU AKADEMII PIŁKARSKIEJ WISŁY KRAKÓW

Ostatni dzień 2021 roku przywołuje na myśl wszystkie ważne wydarzenia dla Akademii Wisły Kraków. W poprzednich miesiącach nie brakowało powodów do uśmiechu, które obfitowały też w poczucie dumy. Postanowiliśmy jeszcze raz przyjrzeć się minionym 365 dniom i je podsumować.

To dopiero początek

W ostatni dzień stycznia miało miejsce spotkanie Wisły Kraków z Piastem Gliwice w ramach inaugurującej rundę wiosenną kolejki PKO BP Ekstraklasy. W 78. minucie meczu na murawie pojawił się absolwent naszej Akademii – Piotr Starzyński. Młody pomocnik zajął miejsce Gieorgija Żukowa i spędził na boisku 21 minut.

W styczniu odbyły się również zimowe obozy przygotowawcze w Szalowej. W obiekcie Szalowa Sport Center swoją formę szlifowały zespoły CLJ U-18, CLJ U-17, CLJ U-15, U-14 czy U-13.

Gramy razem

W drugim miesiącu 2021 roku odbyło się szkolenie dla trenerów z Klubów Partnerskich. Udział w warsztatach miał wspomóc rozwój szkoleniowców poprzez przekazanie im wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej w aspekcie kształcenia młodych piłkarzy. Stawiamy na rozwój, dlatego wyciągamy rękę do tych, którzy chcą z nami współpracować.

W meczu 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy byliśmy świadkami kolejnego ważnego wydarzenia w życiu piłkarskim Piotra Starzyńskiego. 17-latek pojawił się w wyjściowej jedenastce Białej Gwiazdy na mecz ze szczecińską Pogonią.

Dedykowane cztery kółka i spojrzenie w przyszłość

Firma PRODiM mocno angażuje się we współpracę z Akademią Piłkarską Wisły Kraków i marzec przyniósł kolejny tego dowód. Nasz Sponsor – tak jak i firma Mat-Pol – dołożyły wszelkich starań, żeby młodzi Wiślacy mogli jeździć na treningi i mecze w dedykowanym dla nich busie. Pojazd nawiązuje wizualnie do Smoczycy – autokaru, którym na co dzień podróżuje drużyna seniorska. Jest to piękny symbol owocnej współpracy.

Do gry wrócili zawodnicy CLJ-ek. Inauguracyjny weekend zapewnił nam komplet możliwych rezultatów końcowych – zawodnicy CLJ U-18 pokonali Lechię Gdańsk 2:1, ekipa CLJ U-17 przegrała z krakowskim Hutnikiem 1:2, a drużyna CLJ U-15 zremisowała 1:1 z BKS-em Lublin.

Następne tygodnie również były udane dla młodych Wiślaków, a aż dziewięciu z nich podpisało swoje pierwsze lub następne profesjonalne umowy z Białą Gwiazdą. W tym gronie znaleźli się Patryk Warczak, Mariusz Kutwa, Dorian Gądek, Sławomir Chmiel, Piotr Ćwik, Paweł Koncewicz-Żyłka, Jakub Krzyżanowski, Jakub Stępak i Tomasz Dusik. Krótka przerwa w rozgrywkach oraz treningach spowodowana lockdownem sprawiła, że po jej zakończeniu na kwietniowych zajęciach Wisła Junior (treningi dla dzieci w wieku przedszkolnym) po raz pierwszy pojawiło się ponad 100 dzieci. Po przymusowej pauzie do rozgrywek ligowych wróciły krakowskie drużyny – już w nowych, dedykowanych strojach, które ufundowała firma VENEO.

Owocny koniec sezonu

Podopieczni trenera Adriana Filipka odnieśli skromne zwycięstwo w ostatniej kolejce zmagań CLJ-18 2020/2021. Młodzi Wiślacy ograli Escolę Warszawa 1:0 po bramce Sławomira Chmiela i zostali wicemistrzami Polski! Na półfinałach zakończyli rywalizację w CLJ zawodnicy z kategorii U-17 i U-15. Wszystkie ekipy osiągnęły świetne wyniki i umocniły pozycję naszej Akademii.

Czerwiec przyniósł również nowe współprace. Biała Gwiazda mając na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju żeńskiej sekcji, nawiązała współpracę z Akademią Kobiecego Futbolu Wisła Brzeźnica. Kilka dni później doszło do zawarcia umowy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Na jej mocy nasi zawodnicy w okresie zimowym mają zapewnioną odpowiedną bazę i mogą podnosić swoje umiejętności, korzystając z boiska oraz innych obiektów przy Alei Jana Pawła II 78.

Czerwiec był też miesiącem, w którym drzwi do Wisły Kraków zostały uchylone szerzej niż dotychczas. W dniach 10-12 czerwca zorganizowane zostały Dni Otwarte, w których udział wzięło blisko 300 dzieci w przedziale wiekowym od 7. do 11. roku życia. Efektem tego było poszerzenie fundamentów w piramidzie szkolenia Akademii – podwojenie liczby drużyn.

Pracowite lato

Pod koniec czerwca rozpoczęła się druga edycja Wisła Summer Camp, w której wzięło udział 138 uczestników, w tym 21 dziewczynek. Trenerzy z Akademii czuwali nad tym, aby każdy zdobył cenne doświadczenie w trakcie wszystkich czterech turnusów. Oprócz zajęć na boisku młodzi adepci futbolu mieli zapewnione inne atrakcje, wśród których można wyróżnić np. zwiedzanie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana czy Bazy Treningowej Białej Gwiazdy w Myślenicach.

W sierpniu Wiślacy rozpoczęli kolejny sezon, a na koszulkach drużyn CLJ U-18 i CLJ U-17 wciąż możemy widzieć logo naszego Sponsora – firmy PRODiM, której wsparcie pomaga nam w rozwijaniu Akademii i wznoszeniu się na wyższy poziom.

Na koszulkach młodszych zespołów znalazło się logo Sponsora Strategicznego Wisły Kraków, czyli ORLEN OIL. Jest to kolejny sygnał tego, że nasze działania idą w dobrym kierunku.

Nie można zapomnieć również o bardzo dużym wsparciu, które otrzymujemy od Socios Wisła Kraków. Ta kooperacja pokazuje, że jako środowisko Białej Gwiazdy chcemy iść w tym samym kierunku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem udało się zrealizować wiele projektów, które przyczyniły się do prawidłowego funkcjonowania Klubu.

Odejścia i przyjścia

Lato było pracowite, a w sztabach Akademii doszło do kilku roszad. Ze struktur odeszli Jakub Bubetty, Marcin Kordaszewski, Marcin Pluta oraz Mateusz Trzeciakiewicz, którzy przez dłuższy okres szkolili wiślacką młodzież. Dołączył za to między innymi Paweł Strąk, wychowanek Białej Gwiazdy, dwukrotny mistrz Polski, który objął drużynę U-11. Zmiany nie ominęły też naszych drużyn. Do Akademii przybyło 52 zawodników, a 35 odeszło. Ekipę wicemistrza Polski wzmocnili między innymi młodzieżowi reprezentanci Polski – Patryk Letkiewicz i Marcin Bartoń, a z Ruchu Chorzów drogą Piotra Starzyńskiego podążył jego rok młodszy kolega – Radosław Skała. Na wypożyczenia do Garbarni udali się z kolei Patryk Warczak, Wiktor Szywacz i Kacper Duda, a do Hutnika Daniel Hoyo-Kowalski i Sławomir Chmiel. Cała piątka wiosną stanowiła o sile drużyny trenera Adriana Filipka.

Współpraca popłaca

Ostatnie miesiące roku oprócz wrażeń sportowych pokazały, ile można zdziałać, jeżeli chcemy współpracować. Przedłużyliśmy umowę z Parkami Wola, które również pomagają w szkoleniu naszych zawodników, a naszym nowym partnerem został Love Catering. Kolejny rocznik (2006) wzmocnił Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach, a współpraca z Województwem Małopolskim w zakresie edukacji juniorów Wisły została przedłużona do 2026 roku. Doceniliśmy również nasze Kluby Partnerskie i zorganizowaliśmy dla nich turniej w Myślenicach, a dla trenerów szkolenie w Loży Prezydenckiej. Miasto Kraków nie pozostaje obojętne wobec Akademii Wisły i pomogło nam w zorganizowaniu turniejów z okazji Święta Niepodległości oraz Mikołajek.

Podróże kształcą

Pod koniec października do Brukseli udali się nasi przedstawiciele – Dyrektor Akademii Krzysztof Kołaczyk oraz trener drużyny CLJ U-18 Adrian Filipek. W stolicy Belgii mieli okazję przyjąć sporą dawkę wiedzy od specjalistów, wśród których znalazł się selekcjoner reprezentacji Belgii – Roberto Martinez – który był ważnym prelegentem. W Warszawie z kolei odbyło się szkolenie organizowane przez Ekstraklasę oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Wisłę Kraków reprezentowali wtedy Karol Nędza, Sebastian Tłok, Patryk Jałocha, Michał Jania oraz Bartosz Bąk.

W drugiej połowie listopada delegacja pracowników Wisły Kraków oraz Akademii wybrała się do Kijowa. Wizyta miała na celu nie tylko zapoznanie się ze strukturą Akademii Dynama Kijów, ale również omówienie szczegółów dotyczących rozszerzenia współpracy. Jej kontynuacja powinna mieć miejsce w 2022 roku, który – miejmy nadzieję – będzie również udany jak kończący się, a dodatkowo przynoszący nowe owoce pracy Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków!

Do zobaczenia w 2022 roku!

Menu